پیشران محیط آب

            

Conferences
This page contains an extended list of forthcoming conferences on the themes of hydrogeology ...
UNESCO-IHE
The UNESCO-IHE Institute for Water Education is an international institute for water education...
WEF
The Water Environment Federation (WEF) is Your Access to Water Knowledge.

WEF works to provide ...

 

 

 

"خداوند، این کشور را از دشمن، از خشکسالی و دروغ محفوظ دارد."

منشورکوروش کبیر

 

 

پیشینه مدیریت منابع آب در ایران

 

ایران با مساحتی در حدود 1648195 کیلومتر مربع در بین دریاهای خزر، عمان و خلیج فارس در محدوده ای خشک و نیمه خشک از خاورمیانه واقع گردیده است. بیش از نیمی از مساحت ایران را بیابان ها تشکیل می دهند و ملبقی آن به صورت جنگل ها، مراتع و سطح زیر کشت می باشد. با توجه به مطالعات تاریخی در کشور، در هر محدوده ای که کشاورزان نیاز به آبیاری برای کشت داشته اند، مدیریت سیستم های منابع آب مطرح شده است و بر همین اساس همواره نظارت و کنترل بر بهره برداری از منابع اصلی مانند رودخانه ها بر عهده دولت مرکزی و منابع کوچکتر به عهده سیاست گزاران و یا مسئولین محلی بوده است.

بنابراین مدیریت منابع آب همواره نقش کلیدی در تمدن ایرانیان ایفا کرده است، بر همین اساس برنامه ریزی و مدیریت منابع آب با توجه به ساختارهای سیاسی و اقتصادی در کشور از پیشینه تاریخی بلند مدت برخوردار می باشد. به طور مثال می توان از قنات به عنوان ایده اي نو و یک سازه زیرزمینی که بر اساس شرایط طبیعی و اقلیمی تعبیه می گردید، در سیستم های منابع آب در آن زمان نام برد. 

امروزه با توجه به رشد و توسعه سریع تکنولوژی و دستاوردهای جدید در دنیای علم  و عدم سوء استفاده از آن ها می توان با الهام  از سنتها  و تجربیاتی که در گذشته تاریخی ایرانیان بوده است در تعادل با محیط زیست زندگی کرد و به نحو مطلوب از منابع طبیعی مانند آب و خاک استفاده نمود.

در نهایت می توان گفت که ایران کشوری است با پیشینه  تاریخی بسیار ارزشمند در زمینه مدیریت سیستم های منابع آب که با بهره گیری از آن می توان به دستاوردهای مفيد و ارزشمندی در دنیای مدرن امروزی رسید.

 

پیشران محیط آب: شرکت مهندسی مشاور پیشران محیط آب در زمینه توسعه و مدیریت منابع آب، محیط زیست و زیرساخت های مرتبط با شبکه آبرسانی و تصفیه آب و فاضلاب فعالیت می نماید.

با توجه به نیازها و چالش هایی که در زمینه های مختلف منابع آب وجود دارد، خدمات زیر توسط شرکت به شرح زیر ارائه می گردد:

1.  ارائه نتایج مشاوره و تحقیقاتی در زمینه های مرتبط

2.  ارئه راه کارهای مؤثر، خلاق و کاربردی برای چالش های جدید وغیرمتداول با بهره گیری از یک گروه خبره در زمینه های مختلف مهندسی، مشاوره و تحقیقاتی

3. ارائه مشاوره و خدمات مؤثر به سازمانهای خصوصی و دولتی